Środki Ochrony Roślin – rynek i czołowi producenci w Polsce

Firmy produkujące środki ochrony roślin na polski rynek przez ostatnie lata znacznie wyhamowały proces powstawania nowych innowacji swoich produktów, zyskały na tym te firmy które oferują zamienniki produktów znanych producentów. Ale czy wpłyneło to na grupę firm, które postrzegane są jako liderzy właśnie w tej branży?

Od pewnego czasu rynek środków ochrony roślin przeżywa swoją drugą młodość, światowi czołowi producenci środków ochrony roślin w ostatnich latach inwestują w coraz to większe kwoty w modernizację swoich zakładów produkcyjnych i ośrodków badawczych. Zbieg okoliczności? Otóż nie, tak wielkie inwestycje położone na rozwój badawczo-produkcyjny, który prowadzą czołowi producenci środków ochrony roślin, wywołany jest głównie przez większą świadomość i wykształcenie rolników w dziedzinie ochrony swoich pól, ale także poprzez m.in. takie programy jak Integrowana Ochrona Roślin wprowadzona w tym roku w Unii Europejskiej. Które automatycznie oprysk środkami ochrony roślinwymuszają na producentach szukanie coraz to nowszych rozwiązań w swoich produktach i zaspokojenie zarówno coraz to bardziej rygorystycznych norm, jak i oczekiwań głównych klientów, jakimi są rolnicy. Oto czołówka firm która szykuje dla nas, na najbliższe lata, największe rewolucje i innowacje, zdobywając tym samym coraz to pewniejsze pozycje i zaufanie na rynku chemii rolnej.

BAYER CropSience – firma Bayer to niemiecka marka z długą tradycją. Warto jednak zaznaczyć, że oddział CropSience jest jednym z wielu działów wyspecjalizowanych przez okres około 150 lat działalności tej firmy. W 2002 roku firma Bayer przejmując Aventis CropScience, otworzyła tym samym pierwszą prawnie niezależną podgrupę firmy o nazwie Bayer CropScience, rozpoczynając tym samym działalność i badania ukierunkowane w dziedzinie ochrony roślin. Firma Bayer CropScience specjalizuje się w produkcji fungicydów, herbicydów, insektycydów, regulatorów wzrostu oraz zapraw roślinnych. Podczas corocznej konferencji prasowej w 2011 roku, Bayer CropScience przedstawiła cztery nowe filary strategii rozwoju firmy. Są to odpowiednio:
1) Odmłodzenie początkowej działalności firmy jaką jest ochrona środowiska,
2) Rozszerzenie swojego asortymentu w nacisku na wszystkie potrzeby klienta,
3) Zwiększenie inwestycji na rozwój i innowacyjność firmy,
4) Rozwój nowej kategorii działalności o nazwie BioScience.

Firma ta zatrudnia obecnie ponad 20 tyś pracowników w ponad 120 krajach na całym świecie. Prowadzi także liczne programy partnerskie, mające na celu ułatwić pracę rolnika i podnieś kwalifikacje zarówno swoich przyszłych pracowników jak i klientów.

Flagowe środki ochrony roślin BAYER CropScience: Expert Met 56 MG ; Adengo 315 SC ; Nativo 75 WG ; Zato 50 WG.

SYNGENTA – Historia szwajcarskiej firmy sięga 250 lat wstecz, w czasie którym liczna ilość fuzji i przejęć firmy doprowadziły w 2000 roku do powstania jednolitej marki pod nazwą Syngenta. Firma ta specjalizuje się nie tylko w dziedzinie środków ochrony roślin, ale jest też jednym z kluczowych producentów nasion upraw polowych, warzyw i kwiatów na całym świecie. Syngenta inwestując około 1 miliard dolarów rocznie na badania i rozwój (dane z 2009 roku), z roku na rok zyskuje coraz to większe poparcie i uznanie w światowych konkursach (w szczególności z dziedziny innowacji nasion) oraz u samych docelowych klientów. Z grona 25 tysięcy pracowników firmy na terenie 90 krajów, aż 4 tysięcy z nich zajmuje się wdrażaniem coraz to bardziej zaawansowanych innowacji w 5 głównych ośrodkach badawczych i wielu mniejszych rozrzuconych po całym świecie.

Flagowe środki ochrony roślin SYNGENTA: Boxer 800 EC ; Elumis 105 OD ; Axial 100 EC ; Seguris 215 SC.

CHEMINOVA– Korzenie tej duńskiej firmy sięgają 1938 roku. W początkach swojej działalności firma ta, zajmowała się produkcją chemikaliów z różnych dziedzin gospodarki. Dopiero rok 1944 przyniósł firmie jednolite ukierunkowanie w produkcji środków ochrony roślin. Firma ta swoim zaangażowaniem i dynamicznością, posiadając 6 zakładów produkcyjnych zatrudnia na całym świecie około 2100 pracowników, w 40 krajach na całym świecie. Cheminova Polska swoją działalność w naszym kraju rozpoczęła w 2006 roku. Mimo mniejszych zasobów obrotowych, które posiadają inni czołowi producenci środków ochrony roślin, dzięki zainwestowaniu większości kapitału w badania i rozwój nowych produktów, w dziedzinie innowacji, Cheminova dorównuje dominującym producentom światowego rynku środków ochrony roślin. Specjalizuje się ona w produkcji herbicydów, fungicydów, insektycydów, regulatorów wzrostu i nawozów dolistnych. Warto też wspomnieć, że firma Cheminova, jako pierwsza na świecie w sektorze rolniczym, swoją działalnością zaczęła wspierać nieunikniony w dzisiejszym świecie problem ochrony środowiska. Od wielu lat angażuje się ona w wiele światowych projektów społecznościowych, budując firmę odpowiedzialną oraz przyjazną zarówno społeczeństwu jak i środowisku.

Flagowe środki ochrony roślin CHEMINOVA: Herbaflex 585 SC ; Cuadro 250 EC ; Shado 300 SC ; Cyren 480 EC

BASF Crop Protection – Pierwszym produktem, założonej w 1865 roku, niemieckiej firmy BASF, były barwniki. Dzisiaj firma ta swoją produkcją sięga wszystkie możliwe działy produkcji przemysłu chemicznego. Oficjalnie działalność firmy BASF Crop Protection rozpoczęła się w latach 90 XX wieku, oczywiście produkcja środków ochrony roślin ma znacznie dłuższą tradycję wśród produktów macierzystej firmy. Dzisiaj BASF Crop Protection jest jednym z czołowych liderów w swojej branży, a w ostatnich latach rozpoczeła proces „odmłodzenia” firmy. Jej plany nastawione są na zainwestowanie znacznie większych pieniędzy niż przez ostatnie 20 lat w budowę i modernizację zakładów produkcyjnych oraz na zwiększenie badań w zakresie innowacyjnych produktów, m.in. środków ochrony roślin. Świeżo powstała jednostka BASF Functional Crop Care, w najbliższych latach swojej działalności będzie miała za zadanie rozwinąć paletę produktów firmy BASF Crop Protection, w kontekście produktów wykraczających poza granice tradycyjnych środków ochrony roślin. Które mają stać się nowoczesną alternatywą dla światowych plantatorów. W swojej ofercie firma BASF Crop Protection serwuje swoim klientom liczne produkty z dziedziny fungicydów, herbicydów, insektycydów, regulatorów wzrostu i zapraw nasiennych.

Flagowe środki ochrony roślin BASF Crop Protection: Capalo 337,5 SE ; Duett Ultra 497 SC ; Butisan Star Max 500 SE ; Maraton 375 SC

Słyszeliście jeszcze o innych ciekawostkach, które czołowi gracze produkujący środki ochrony roślin posiadają w swojej historii? Dajcie znać o nich innym w swoich komentarzach!

Zobacz również...

2 Responses

  1. Maciek pisze:

    Ja ostatnio czytałem na internecie, że BASF CP i John Deere podjęli współpracę w celu usprawnienia zintegrowanej ochrony roślin i wydajności pracy. Chodzi o jakieś nowe systemy w opryskiwaczach i do dokumentowania pól. Niedługo powinni mówić coś o konkretach, ciekaw jestem co to będzie :)

    P.S. Dla redakcji: Super artykuł! ;)

    • Michał pisze:

      Dzięki Maciek za pozytyw i za informacje o tej nowości – będziemy śledzić temat i jak będzie coś na rzeczy to opiszemy na łamach Akademii Ochrony Roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>