Wiosenna poprawka na chwasty w zbożach ozimych

Wiosenne „poprawkowe” zabiegi chwastobójcze są nieuniknione, nawet po jesiennym zastosowaniu herbicydów. Działaj najskuteczniej wiosną, aby zapewnić sobie czyste pole i spokój od chwastów, aż do zbioru!

W okresie wiosennym, często musimy borykać się ze zwalczaniem dwóch rodzajów chwastów. Jedne z nich to chwasty jesienne, które skutecznie przezimowały całą zimę i tak zahartowane potrafią stanowić dużą konkurencję dla wznowionej wegetacji zbóż. Wiosną zazwyczaj występują także chwasty „młode”, czyli te które zaczynają wyrastać dopiero wiosną. Ich zwalczanie jest o tyle łatwiejsze, ponieważ tym razem to zboża ozime mają przewagę nad dopiero wyrastającymi chwastami.

na chwasty wiosną

Skąd te jesienne chwasty?
Występowanie chwastów jesiennych, w okresie ponownego wznowienia wegetacji, może wynikać z wielu przyczyn. Zastosowanie herbicydów doglebowych jesienią, bez wcześniej analizy spodziewanego zachwaszczenia, może skutkować tym, że użyty przez nas preparat, będzie efektywnie zwalczał tylko część chwastów. Ta sama sytuacja może dotyczyć także zabiegów nalistnych. Błędne rozpoznanie danych gatunków chwastów, które dopiero co wschodzą, a tym samym zły dobór środków chwastobójczych, przyniesie nam podobny efekt, czyli zwalczenie tylko części występujących chwastów. Oczywiście, to nie oznacza, że stosowanie oprysków jesienią, przysparza nam wyłącznie dodatkowych kosztów. Przy skutecznym odchwaszczaniu roślin ozimych, zabiegi jesienne są wręcz niezbędne, ponieważ pojedyncza walka wiosną, może być o wiele bardziej utrudniona np. poprzez dłuższe roztopy, a tym samym brak możliwości szybkiego wjazdu w pole. Co z uwagi na szybki rozrost chwastów wiosną, może skutkować przymusem podwójnego zastosowania pestycydów o wiele większej dawce, po wznowieniu wegetacji zbóż. Tym samym mimo potrzeby „poprawki” jesiennego zastosowania herbicydów wiosną, możemy znacznie zminimalizować koszty produkcji.

Kiedy najlepiej wejść w pole wiosną?
Terminy wiosennych zabiegów herbicydowych powinnyśmy podzielić na dwa zakresy. W przypadku zwalczania chwastów zimujących, najważniejsze jest to, aby zabieg zastosować jak najwcześniej po wznowieniu wegetacji zbóż. Jak tylko pole odpowiednio się osuszy i będzie możliwy wjazd w pole ciągnikiem, bez ryzyka znacznego uszkodzenia uprawy lub zniszczenia gruzełkowatej struktury gleby. Tak szybki zabieg po wznowieniu wegetacji, jest zalecany w szczególności ze względu na lepsze przystosowanie chwastów do niesprzyjających warunków pogodowych. Tym samym ponowna wegetacja chwastów jesiennych, zaczyna się o wiele wcześniej niż w uprawianych zbożach. W przypadku eliminowania chwastów wiosennych, tego typu zabiegi można rozpocząć później. Chwasty wyrastające wiosną, są młodsze, a tym samym o wiele łatwiej z nimi walczyć.

Jednak coraz to szersza pula herbicydów wiosennych, znacznie wydłuża okres stosowania tych oprysków. Możliwość wykonania takiego zabiegu mieści się w okresie między rozpoczęciem krzewienia (niekiedy także o wiele wcześniej) aż do wszystkich faz strzelania w źdźbło. Jednak mimo tak wydłużonego okresu zastosowania większości herbicydów, nie warto opóźniać tej procedury. W szczególności ze względu, na to, że przy późniejszej porze zastosowania, chwasty są już na tyle rozwinięte, że ich zwalczenie, może przysporzyć nie lada kłopoty. Co przekłada się zazwyczaj na opłacalność naszej produkcji.

Najskuteczniejsze substancje aktywne na „poprawki”
Do wiosennych zabiegów w pierwszych terminach ponownej wegetacji, najlepszym wyborem będzie zastosowanie środków które w swoim składzie posiadają takie substancje aktywne jak: 2,4-D, dikamba, dichloroprop-P, MCPA i mekoprop-P Preparaty te mogą być stosowane od chwili krzewienia zbóż i przy minimalnej temperaturze 8oC. Pestycydy których głównym składnikiem jest tribenuron metylu i fluroksypyr, można stosować w większości przypadków od początku rozpoczęcia krzewienia. Ostateczny termin wykorzystania obu tych substancji to okres fazy drugiego kolanka. Najpopularniejszymi środkami do zwalczania chwastów dwuliściennych są te posiadające substancje czynne należące do grupy inhibitorów ALS (są tam m.in.: sulfonylomoczniki, propoksykarbazon sodu, florasulam, metosulam oraz piroksysulam). Natomiast w przypadku występowania chwastów jednoliściennych, najskuteczniejszy będzie środek na bazie pinoksadenu lub fenoksapropu-P etylu. Okres wiosny jest czasem częstych opadów i wysokiej wilgoci powietrza. Dlatego warto stosować odpowiednie adiuwanty które wspomagają wchłanianie się substancji aktywnych w strukturę liści chwastów i chronią stosowany środek przed spłukaniem przez deszcz.

Jakie dawkowanie najbardziej się opłaca?
Aby zapewnić skuteczne działanie herbicydów na chwastach zimujących, zaleca się stosowanie największych zaleceń, aby pozbyć się zachwaszczenia zbóż aż do okresu zbioru. W przypadku zwalczania chwastów wiosennych, nie potrzeba stosować tak dużych ilości oprysku. Zazwyczaj wystarczą najniższe zalecane dawki. Pamiętajmy jednak aby uwzględnić także warunki pogodowe i stopień rozwoju chwastów.

A jakie są Wasze doświadczenia z poprawkami na chwasty wiosną? Udało Wam się kiedyś pokonać chwasty jesienią? Jakie skuteczne i sprawdzone metody na chwasty rekomendujecie? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>