Skuteczne zwalczanie miotły zbożowej na Twoim polu? To możliwe!

Miotła zbożowa czyli Apera spica-venti.

Pojawia się już jesienią, ale największe szkody robi na wiosnę. Wielu już poddało się i stwierdzili, że z miotłą nie da się wygrać… Jest na to sposób! Skuteczność to szybkie rozpoznanie i opracowanie strategii zastosowania środków ochrony roślin rozpoczynającej się już jesienią. Zrób to zamiast patrzeć bezczynnie na dominację miotły nad zbożami wczesną wiosną.miotła zbożowa - schemat

Miotła zbożowa to gatunek rośliny jednorocznej, potrafi ona doskonale przezimować, dlatego stonowi główne utrapienie rolników w całym kraju, produkujących zboża ozime. Nasiona tej rośliny kiełkują tylko przy dużej wilgotności gleby, natomiast potrafią one, nawet przez kilkanaście lat, zachować żywotność w wilgotnej glebie. Po wykiełkowaniu (jesienią lub wiosną, a przy dodatnich temperaturach nawet zimą), miotła może rosnąć przy temperaturze od 00C, podczas gdy zboża wciąż są w fazie spoczynku. Tym samym stwarza ogromną konkurencję roślinom zbożowym, po wznowieniu wegetacji zbóż wiosną. Preferuje ona gleby lekkie, piaszczyste, mało wilgotne, o małej zawartości wapna.

Jak i kiedy rozpoznać miotłę zbożową?

Pierwszy liść tej rośliny jest zwinięty, bardzo cienki, o długości 1,5 – 3 cm, z podwniętymi brzegami i zaostrzonym końcu. Następne liście są już o wiele bardziej wyraziste, widoczny główny nerw i dwa poboczne. Kolor u nasady chwastu zazwyczaj jest przebarwiony na czerwono. Języczek jest koloru biało-zielonego, przechodzący do żółtego, poszarpany, z głębokimi wcięciami. Wysokość łodygi dorosłej rośliny waha się od 30 do 150 cm, jest ona gładka, bez odgałęzień. Liście są gładkie, lekko skręcone, o zaostrzonym języczku. Wiecha osiąga długość do 40 cm. Roślina kwitnie od czerwca do września. Jej ziarniaki znacznie zanieczyszczają zebrane ziarno zbóż.

miotła zbożowa - jak rozpoznać?

Miotła Zbożowa – im szybciej rozpoznasz – tym szybciej będziesz mógł działać!

Zobacz całą infografikę o rozpoznawaniu i zwalczaniu miotły zbożowej

Jak skutecznie zwalczać miotłę zbożową?

Przy ochronie zbóż ozimych warto stosować dwa zabiegi z wykorzystanie herbicydów. Jesienią można to zrobić zarówno po, jak i przed wschodem zbóż. Natomiast wiosną, zalecane jest zwalczanie miotły zbożowej, tuż po wznowieniu wegetacji zbóż. Na rynku znajdziemy wiele produktów dostosowanych do zastosowania w konkretnych terminach.

zwalczanie miotły zbożowej - substancje aktywne

Miotłę Zbożową można zwalczać aż do fazy strzelania w źdźbło – ale im wcześniej zaczniesz tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się chwastu w 100%.

Zobacz całą infografikę o rozpoznawaniu i zwalczaniu miotły zbożowej

Zboża nierywalizujące z miotłą, lepiej się rozkrzewiają, równomiernie wschodzą, a tym samym lepiej zimują. Jednak bardzo częstym błędem popełnianym prze rolników, jest wielokrotne stosowanie tego samego typu herbicydów, przez kilkuletni okres czasu. Pamiętajmy, że nawet przy dużej skuteczności działania danego herbicydu, po dłuższym okresie stosowania, chwast może bezproblemowo uodpornić się na dane związki aktywne. Dlatego zalecana jest zmiana typu oprysku o tym samym zastosowaniu, lecz o różnym mechanizmie działania, średnio co okres około 3 lat. Warto też pamiętać o tym, że monokultura zbożowa w polu, bardzo sprzyja rozprzestrzenianiu się chwastów, a tym samym z roku na rok, coraz to trudniejsze staje się ich skuteczne zwalczanie.

Popularne herbicydy stosowane przy zwalczaniu miotły zbożowej:

a) Jesienią: HERBAFLEX 585 SC (Cheminova), MARATON 375 SC (Basf) FOXTROT 069 EW (Chemirol), BOXER 800 EC (Syngenta), ADIGOR 440 EC + AXIAL 100 EC (Syngenta)
b) Wiosną: IZOFARM 500 SC (Chemirol), ZEUS 208 WG (Cheminova), ADIGOR 440 EC + AXIAL 100 EC (Syngenta), HUZAR ACTIV 387 OD (Bayer), PUMA UNIWERSAL 069 EW

A wy jakie macie doświadczenia z problemem miotły zbożowej? Jak skutecznie zwalczacie miotłę zbożową? Dajcie znać może ktoś inny się od Was dowie czegoś nowego o zwalczaniu tego chwasta. Podzielcie się w komentarzu poniżej.

Zobacz również...

1 Response

  1. z.s. pisze:

    1.07. 14 ratunku miotla wprzenicy ozimej byla piekna przenica ateraz zwalila ja miotla co robic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>