Mieszanie środków ochrony roślin | mieszać czy nie mieszać oto jest pytanie

Mieszanie środków ochrony roślin rodzi bardzo poważne pytanie i dylemat dla każdego rolnika: celnie w jeden chwast, czy lepiej kompleksowo – raz a porządnie

Kompleksowe dobieranie oprysków w jednym zabiegu często jest dla nas bardzo opłacalne, lecz tym samym bardzo ryzykowne. Zmaksymalizuj wydajność swojej pracy bez zwiększonego ryzyka, poznając podstawowe zasady przy dobieraniu mieszanin substancji w walce z chwastami!

W ostatnich latach mieszanie środków ochrony roślin (w szczególności herbicydów) stało się bardzo popularne wśród rolników. Chcemy tym samym mieszanie-środków-ochrony-roślin: celnie w jeden chwast?zmniejszyć dobierane dawki a co za tym idzie koszty zakupu oprysków, zmaksymalizować skuteczność substancji aktywnych, zmniejszyć koszty eksploatacji maszyn oraz czas pracy i szkody wyrządzone przez ugniatanie kołami uprawianych roślin. Jak widać, z teoretycznego punktu widzenia, takie działanie ma mnóstwo plusów, jednak czy zawsze teoria przekłada się tak dobrze na praktykę? Jest to aspekt nadzwyczaj konfliktowy, ponieważ te same mieszaniny na różnych typach gleb, odczynie pH, wilgotności, mogą przyciągać ze sobą znacznie odmienne skutki (często negatywne i nieodwracalne). Dlatego warto znać podstawowe wiadomości w wykorzystywaniu mieszanin na naszym polu, aby wiedzieć kiedy zaskutkują oczekiwanymi efektami, a kiedy są one tylko stratą pieniędzy i naszego czasu.

  • Przygotowując opryski do zabiegów, powinnyśmy na początku określić, jakiego rodzaju chwasty przeważają w naszej uprawie. Jeśli znacząco przeważają np. chwasty dwuliścienne, to stosowanie połączonych substancji z różnych oprysków na chwasty jedno i dwuliścienne jest po prostu zbyteczne. Oczywiście w przypadku np. występowania chwastów dwuliściennych i w małej ilości jednoliściennych (i na odwrót), możemy użyć standardowej dawki oprysku na chwasty dwuliścienne (np. z substancją taką jak MCPA lub tribenuron metylu) dodając zmniejszoną dawkę izoproturonu na chwasty jednoliścienne.
  • Decydującym aspektem przy wyborze jednego środka lub kompleksowej mieszaniny jest także stopień rozwoju chwastów. Jeśli termin wykonywania zabiegu jest optymalny, to mieszanie oprysków na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, zazwyczaj jest bardzo opłacalne. Jednak przy walce z chwastami dobrze rozwiniętymi i silnymi powinniśmy stosować oddzielne, i wzmocnione dawki oprysków (z minimum parodniowym odstępem), nawet w przypadku gdy chcemy zwalczyć oba rodzaje chwastów.
  • Decydując się na zastosowanie mieszaniny dwóch oprysków, powinniśmy zwrócić także uwagę na to jakie opryski można ze sobą mieszać, ponieważ nie zawsze wszystkie substancje aktywne mogą być ze sobą łączone. W takich przypadkach warto polegać na mieszaninach polecanych przez producentów (z określeniem odpowiedniego dawkowania), lub spytać się najbliższego doradcę rolniczego, czy dane substancje mogą być ze sobą łączone. „Eksperymentowanie” na własną rękę, w najlepszym wypadku może skutkować brakiem jakiegokolwiek działania substancji aktywnych, lecz czasami może doprowadzić do znacznego zniszczenia uprawy (np. poprzez poparzenie roślin).

Pamiętajmy więc, że tylko rozsądny i właściwy dobór mieszanych substancji, będzie skutkował zwiększeniem efektywności naszych zabiegów, a tym samym obniżeniem kosztów produkcji.

Podzielcie się także swoją wiedzą na temat mieszania środków ochrony roślin. Jak wychodzi to w Waszej praktyce? Staracie się zwalczać chwasty kompleksowo, czy częściej stosujecie oddzielne zabiegi?

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>