Integrowana Ochrona Roślin: nowe zasady, nowa „papierkowa” robota od 2014

Od 1 stycznia 2014 roku wszyscy rolnicy będą musieli przestrzegać nowych zasad „Integrowanej Ochrony Roślin”. Dla rolnika równa to się z dodatkową biurokracją i ryzykiem nakładania sankcji w przypadku niedostosowania się w przyszłości do powyższych zasad. Na czym będą polegać nowe zasady? Jak nowy system będzie wdrażany? Jak uniknąć problemów w razie kontroli?

Skrzydło opryskiwacza środkami ochrony roślin

Wraz z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego), każdy rolnik stosujący w swoim gospodarstwie pestycydy, będzie zobowiązany prowadzić produkcję roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin. Dla rolników taka informacje, wiąże się głównie z obowiązkiem udokumentowania stosowania pestycydów i ukazanie takich dokumentów przed ewentualną kontrolą takich organów jak PIORIN. Jednak jeszcze nie jest dokładnie określone, jakie dokładne dokumentacje i zasady będą obowiązywać rolników. Do tej pory obowiązkowe było prowadzenie ewidencji środków ochrony roślin przez każdego rolnika, które potrzeba było gromadzić min. 2 lata (nowe rozporządzenie prawdopodobnie wprowadzi system pięcioletni) oraz posiadanie odpowiedniego zaświadczenia o sprawności technicznej opryskiwacza i przejścia odpowiednich szkoleń przez rolnika.

Powyższe zasady, planowo mają być rozszerzone i bardziej kontrolowane. W celu wdrożenia i przestrzegania nowych zasad integrowanej ochrony roślin, będzie wprowadzony nowy system szkoleń podstawowych i uzupełniających, nie tylko dla rolników, ale także dla pracowników sklepów dystrybuujących środki ochrony roślin. Możliwość sprzedaży takich produktów, będzie miał tylko pracownik posiadający odpowiedni certyfikat szkoleniowy.

Prowadzenie takich dokumentacji, nie będzie natomiast większym problemem dla rolników stosujących niekonwencjonalne metody produkcji i ochrony roślin, takie jak np. Integrowaną Produkcję. Dodatkowo Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zapewnia, że rok 2014, będzie okresem przejściowym dla wprowadzenia tak znacznych zmian, a ewentualne kontrole, będą miały charakter edukacyjny zamiast typowo sankcyjny. Jednak warto już teraz postarać się o prowadzenie kart pola, w których wpisujemy dane o odmianie, przedplonie, terminie siewu i nawożeniu, prowadzonym na każdych z pól. Unikniemy tym samym ewentualnych pomyłek, zaniedbań itp. w dokumentowaniu integrowanej ochrony roślin, a w razie kontroli w 2014 roku, inspektorzy będą mogli nam wytłumaczyć, jak uniknąć w przyszłości takich niedociągnięć.

A jak to wygląda u Was w gospodarstwie? Prowadzicie już dokumentacje związaną z Integrowaną Ochroną Roślin, czy od nowego roku zaczynacie wypełniać dodatkową papierologię? Dajcie znać czy chcielibyście więcej informacji na ten temat np. jak dokumenty wypełniać w praktyce

Zobacz również...